Typy obróbki metalu – twardnienie

Typy obróbki metalu – twardnienie

W najwyższym stopniu powszechnym oraz zarazem znanym typem z rodziny metali jest oczywiście tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza oraz węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Prócz tego w wielu przypadkach dodaje się również inne metale w celu polepszenia właściwości, z reguły są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden i tytan. W wypadku kiedy tak właściwie stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka lub też azot, są to zanieczyszczenia powstałe w skutku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, którą tworzy się z podanych dalej składników, a głównym miejscem do tego jest naturalnie specjalna huta, gdzie produkuje się także inne typy stopów metali.

Do tego, żeby powstał stop niebezużyteczna jest wysoka temperatura, jaką otrzymuje się w szczególnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W codziennym życiu, na dowolnym kroku spotykamy dużo typów artykułów stalowych, jest to materiał wybitnie wytrzymały i zarazem powszechnie stosowany w wielu dyscyplinach życia.

Do tego, by uzyskać jeszcze znacznie bardziej mocny stop, wykonuje się specjalny proces zwany hartowaniem. Wszelkie stopy rozmaitych rodzajów metali podzielić wolno na kilka kategorii, pod względem wielu rozmaitych składników fizycznych, mechanicznych jak również chemicznych, a także zastosowania – przetestuj Energoel. Pierwszym oraz zarazem nadrzędnym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny. Tutaj wyróżnić można następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio czy też wysokowęglowa) oraz stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa).

Potem pod względem zawartości węgla i struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną oraz nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: stereotypową, wyższą lub ewentualnie najwyższą. Przez wzgląd na wykorzystanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno lub gorąco oraz szybkotnąca), wyjątkowa (bardzo kultowa nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) i historyczna. Z tych wszystkich rodzajów powstaje dużo gotowych towarów, jakie możemy zakupić w dowolnym sklepie budowlanym lub też narzędziowym.

br>